Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności. Zamknij okno

Pomoc
|
Zaloguj się
|
Zarejestruj się
ZMIERZ SIĘ Z INNYMI

Podziel się linkiem

Wiedzieć więcej

Synestezja to równoczesne postrzeganie. Synestetycy w bardzo interesujący sposób postrzegają rzeczywistość. Stymulacja jednego zmysłu wywołuje u nich odbiór o charakterze wielu zmysłów jednocześnie. W wyniku pobudzenia jednego receptora zmysłu pojawiają się jednocześnie spostrzeżenia charakterystyczne dla pobudzenia innego receptora. Oznacza to, że w świecie osoby z synestezją dźwięki mają barwy i wywołują określone wrażenie. W świecie tym, jest możliwe widzenie kolorowych figur geometrycznych podczas odbioru muzyki a wrażenia zapachowe lub smakowe mają określone kolory.

Synestezja nie jest zjawiskiem jednorodnym, występuje w sposób zróżnicowany indywidualnie. Nawet wśród osób łączących dwa te same zmysły, każda cyfra może być odmiennego koloru. Jedynie cyfra 0 i 1 są najczęściej postrzegane w kolorach czarno- białych.

Najczęstszą występująca formą synestezji jest łącznie dwóch zmysłów, na przykład wzroku i słuchu. Niezwykle rzadko zdarzają się odmiany synestezji angażujące większą ilość zmysłów w doświadczenie odbioru bodźców.

Neurolog dr. Ramachandra specjalizujący się w zagadnieniu synestezji zaprojektował eksperyment pozwalający na odróżnienie spostrzegania osób z synestezją od normalnego spostrzegania.

Badanym został zaprezentowany powyższy diagram, na którym przedstawiona była duża ilość cyfr 5 i 2, z których część cyfr tworzyło figurę. Uczestnicy eksperymentu mieli za zadanie jak najszybszej zidentyfikować tę figurę. Jako, że 5 i 2 są do siebie podobne, potrzeba trochę czasu aby spośród dużej ilości tych znaków wyłuskać ciąg 2 tworzących pewną figurę. Jednak nie potrzeba już tak dużo czasu gdy cyfry widziane są za pomocą barw. Jak można był się spodziewać osoby ze zdolnościami synestetycznymi wykonały zadanie znacznie szybciej niż pozostali badani. A tak może wyglądać diagram widziany oczami synestetyka.

Badanie rezonansem magnetycznym ujawniło, że u osób z synestezją w czasie rozwiązywania tego zadania włączały się także obszary mózgu odpowiedzialne za widzenie barw, nie tylko kształtów.

Pierwszy obszar aktywny odpowiedzialny był za rozpoznanie znaków, drugi był zaangażowany w percepcję barw. Osoby z synestezją biorące udział w eksperymencie widziały barwy w innym natężeniu, a fragmenty kory mózgowej odpowiedzialne za rozpoznanie kolorów, w różnym stopniu były uaktywnione.

edna z możliwości tłumacząca występowania tego zjawiska bierze pod uwagę położenie obszarów mózgu odpowiedzialnych za odbiór bodźców zmysłowych. Obszary te sąsiadują ze sobą, dzięki temu możliwe było rozwinięcie większej ilości połączeń nerwowych przenoszących między nimi informacje „zmysłowe”.

Drugą teoria wyjaśniająca zjawisko zakłada, że liczba połączeń między komórkami nerwowymi jest taka sama, a mieszanie się odbieranych doświadczeń zmysłowych wynika z tego, że zachwiana jest równowaga pomiędzy impulsami w mózgu. Teoria ta nawiązuje do rozwoju człowieka Po urodzeniu, dzieci nie mają jeszcze na tyle wyspecjalizowanych obszarów mózgu zawiadujących zmysłami aby móc prawidłowo odróżniać zmysły. Dlatego postrzegają kształty jako smaki, a dźwięki jako kolory. Każde wrażenie zmysłowe – czy to smak, czy dźwięk – pobudza w mózgu niemowlęcia wszystkie obszary jednocześnie. Na późniejszym etapie rozwoju mózgu, percepcja staje się jednozmysłowa – albo wzrokowa, albo słuchowa, a nie jak poprzednio – słuchowo-wzrokowa.

brak pluginu Flash

O nas

O projekcie Blog Gry ANDROID Kontakt Dla mediów Działanie pamięci Koncentracja uwagi Rozumowanie logiczne Orientacja w przestrzenni Polityka prywatności

Dlaczego warto

Testy Ćwiczenia Regulamin Brainfit.pl
Facebook Twitter Google + Nasza Klasa Blip Goldenline Youtube
rozpocznij Trening

Działanie mózgu

Zdrowie ADHD Dysleksja Choroba Alzheimera Deficyty pamięci Udar mózgu Ćwiczenia mózgu

Ćwiczenia mózgu

Trening pamięci Trening umysłu Ćwiczenia logiczne Gry umysłowe Gry dla mózgu Trening mózgu Trening uwagi Ćwiczenia pamięci
Innowacyjna Gospodarka Promental
Copyright by Promental Sp. z o.o.
projektowanie stron WebdesignArt