Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności. Zamknij okno

Pomoc
|
Zaloguj się
|
Zarejestruj się
ZMIERZ SIĘ Z INNYMI

Podziel się linkiem

Wpływ stresu na naszą pamięć.

Uczyłeś się całą noc do egzaminu, wydaje ci się, że wszystko pamiętasz. Jeszcze godzinę przed egzaminem umiesz wszystko „na blachę”. A tu siadasz, dostajesz kartkę i... tabula rasa – nic nie jesteś w stanie sobie przypomnieć! Miałeś kiedyś podobne doświadczenie w czasach szkolnych czy studenckich? Niestety, czasem nasza pamięć łata nam właśnie takie figle, a winowajcą okazuje się stres...

Jednak wielkim uproszczeniem byłoby stwierdzenie, że stres powoduje osłabienie naszej pamięci. Zachodzące procesy są dużo bardziej złożone i nie można tu mówić o liniowej zależności – im większy stres, tym słabsze pamiętanie.

Optymalny poziom stresu. Stres bowiem, nie tylko obniża naszą pamięć, a co za tym idzie zdolność do wykonywania zadania, ale czasem jest świetnym motywatorem. Każdy ma bowiem optymalny dla siebie poziom pobudzenia, w którym działamy najlepiej i najskuteczniej. Np. u osób wysokoreaktywnych, jest on dużo niższy niż u osób niskoreaktywnych. Mówią o tym prawa Roberta Yerkesa i Johna D. Dodsona.

Stres a pamiętane treści. Jednak to dalej nie jest wystarczające wyjaśnienie wpływu stresu na pamięć. Istotny jest również rodzaj zapamiętywanych treści. W badaniach okazało się, że na zapamiętywanie ma wpływ to, czy zapamiętywane treści są naładowane emocjonalnie. Co ciekawe w stresie trudniej nam jest sobie przypomnieć treści zabarwione emocjonalnie.

Jaka może być tego przyczyna? Może mieć na to wpływ wzmożone wydzielanie hormonów stresu jak kortyzol, czy adrenalina. Stres również pobudza strukturę mózgu, która jest odpowiedzialna za pamiętanie i przetwarzanie emocji – ciało migdałowate.

Jednak gdy mamy do czynienia ze stresem w trakcie procesu uczenia sytuacja jest odwrotna – łatwiej zapamiętujemy i dłużej pozostają w naszej pamięci informacje i sytuacje nacechowane emocjonalnie. Tak więc to czy jesteśmy w stresie ma wpływ na zapamiętywanie materiału zabarwionego emocjonalnie, ale nie zawsze w ten sam sposób.

Czas. Stres wspomaga nasze procesy pamięciowe, ale jedynie pod warunkiem, że jest odczuwany w tym samym czasie, co zdarzenie, które zapamiętujemy. W innym przypadku , np. gdy stresujemy się przed lub po wydarzeniu, z kolei osłabia jego zapamiętywanie. Jednak ta zależność jest istotna jedynie w pamięci krótkotrwałej.

Stres a rodzaj pamięci. Stres nie wpływa także tak samo na rodzaje naszej pamięci. Ma np. duże znaczenie dla pamięci autobiograficznej, czyli dotyczącej wydarzeń z naszego życia. Natomiast nie ma zupełnie wpływu na pamięć umiejętności takich jak jazda samochodem, czy rowerem.

Stres włącza „autopilota”. W stresie preferujemy nawykowe czynności, działamy trochę jak na autopilocie. Z trudnością przychodzą nam rzeczy, w których nie czujemy się jednak pewno, których dopiero zaczęliśmy się uczyć. Dlatego stres działa motywująco dla eksperta, za to dla nowicjusza wręcz przeciwnie.

Stresujące życie. Odkryto również, że osoby które doświadczały dużo stresu w życiu, mają poważne problemy z pamięcią w podeszłym wieku. Obecnie prowadzone są badania w tym kierunku, które mogą okazać się krokiem milowym dla leczenia Alzheimera!

Tak więc stres może być naszą zmorą, ale czasem może nas motywować.

Tekst został udostępniony za pośrednictwem portalu brainfit.pl 
"Wpływ stresu na naszą pamięć."

O nas

O projekcie Blog Gry ANDROID Kontakt Dla mediów Działanie pamięci Koncentracja uwagi Rozumowanie logiczne Orientacja w przestrzenni Polityka prywatności

Dlaczego warto

Testy Ćwiczenia Regulamin Brainfit.pl
Facebook Twitter Google + Nasza Klasa Blip Goldenline Youtube
rozpocznij Trening

Działanie mózgu

Zdrowie ADHD Dysleksja Choroba Alzheimera Deficyty pamięci Udar mózgu Ćwiczenia mózgu

Ćwiczenia mózgu

Trening pamięci Trening umysłu Ćwiczenia logiczne Gry umysłowe Gry dla mózgu Trening mózgu Trening uwagi Ćwiczenia pamięci
Innowacyjna Gospodarka Promental
Copyright by Promental Sp. z o.o.
projektowanie stron WebdesignArt