Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności. Zamknij okno

Pomoc
|
Zaloguj się
|
Zarejestruj się
ZMIERZ SIĘ Z INNYMI

Podziel się linkiem

Kobiecy wysiłek umysłowy – tylko na spokojnie

Złośliwym kobiety nie kojarzą się z ciszą – wręcz przeciwnie, raczej z gadulstwem, ciągłym hałasem babskich ploteczek i śmiechów. To jednak nic złego – upodobanie do głośnych dźwięków zazwyczaj oznacza u kobiet dobrą kondycję emocjonalną, a przemożna potrzeba spokoju i ciszy wynikać u nich może z nadmiernego stresu. Jak się okazuje, panie nie powinny trenować niektórych cech umysłu pod wpływem negatywnych emocji – nie osiągną dobrych rezultatów, ponieważ inaczej odbierają wówczas dźwięki.

Szwedzcy naukowcy, zajmujący się badaniem skutków stresu i wyczerpania organizmu odkryli niedawno, że panie reagują na nerwy i przemęczenie w szczególny sposób. Już kilka minut po poddaniu ich działaniu silnego stresu (psychicznego lub fizycznego) znacząco zmienia się ich wrażliwość na dźwięki. Jeśli przed wystąpieniem stresu czuły się emocjonalnie dobrze, ich tolerancja na dźwięki rośnie. Hałas w silnym stresie mniej im przeszkadza, nie przyciąga ich uwagi, opisują swój stan wręcz jako poczucie „zatkanych uszu”. Jeśli jednak były wcześniej emocjonalnie wyczerpane, smutne, zdenerwowane, to po wystąpieniu silnego stresu dźwięki zaczynały im bardzo przeszkadzać, stawały sie zbyt głośne i męczące. Dla niektórych pań zwykła rozmowa, prowadzona normalnym tonem głosu, mogła być nie do zniesienia. Takiego skutku nerwów nie zaobserwowano u mężczyzn – zmiana tolerancji hałasu była u nich przeważnie znikoma.

Niektórym paniom wystarczyło potrzymać dłoń w lodowatej wodzie, inne postawiono w stresujących sytuacjach społecznych, wszystkie zaś reagowały na stres w zależności od wcześniejszego samopoczucia emocjonalnego: jeśli ich stan uczuć był negatywny, dźwięki zaczynały je nagle drażnić. Gdy zatem Twoja partnerka ma ci za złe, że np. zbyt głośno puszczasz muzykę, nie kłóć się z nią. Wręcz przeciwnie – pomóż jej się zrelaksować. Być może hałas przeszkadza jej dlatego, że miała kiepski dzień, a kłótnią zdenerwujesz ją jeszcze bardziej i zacznie się bezwzględnie domagać ciszy. Pół żartem można by sądzić, że szwedzcy naukowcy odkryli przypadkiem przyczynę upodobania kobiet do tzw. „cichych dni”, gdy czują się zagniewane.


 

Taka damska reakcja na czynniki stresowe w połączeniu z negatywnymi emocjami nie pozostaje bez wpływu na ich wyniki we wszelkiego rodzaju testach umysłowych. Zwłaszcza panie, które planują wykonanie testów lub ćwiczeń przy użyciu dźwięków (np. ćwiczenia podzielności uwagi), powinny zadbać o to, by się przedtem całkowicie zrelaksować. Ani trema, ani nerwy nie będą kobiecym sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o osiągnięcia w takich testach, będą słyszeć albo zbyt słabo, albo aż za dobrze. Dlatego najlepiej wykonywać ćwiczenia umysłowe na spokojnie, poświęciwszy wcześniej chwilę na wyciszenie uczuć i uspokojenie gonitwy myśli.

Szwedzkie odkrycie ma dla pań duże znaczenie również z uwagi na ich karierę zawodową. Jeśli nauczą się dobrze i szybko relaksować i wyciszać negatywne emocje, zarówno hałas biurowy, fabryczny, jak i wszelki inny będzie dla nich mniej męczący i nie będzie rozpraszał ich uwagi. Mężczyznom może być trudno zrozumieć, jak trudna jest dla pań praca w stresie w głośnym otoczeniu i kobiety mogą się przez to narazić na gorszą ocenę pracy. Świadomość zależności pomiędzy stresem a wydajnością kobiecego słuchu (obniżoną, lub zawyżoną aż do poziomu dyskomfortu), może pomóc paniom lepiej przygotować się do pracy w niesprzyjających warunkach i oszczędzić im wiele niepotrzebnych nerwów.

Źródło: Science Daily 15.01.2013
 

O nas

O projekcie Blog Gry ANDROID Kontakt Dla mediów Działanie pamięci Koncentracja uwagi Rozumowanie logiczne Orientacja w przestrzenni Polityka prywatności

Dlaczego warto

Testy Ćwiczenia Regulamin Brainfit.pl
Facebook Twitter Google + Nasza Klasa Blip Goldenline Youtube
rozpocznij Trening

Działanie mózgu

Zdrowie ADHD Dysleksja Choroba Alzheimera Deficyty pamięci Udar mózgu Ćwiczenia mózgu

Ćwiczenia mózgu

Trening pamięci Trening umysłu Ćwiczenia logiczne Gry umysłowe Gry dla mózgu Trening mózgu Trening uwagi Ćwiczenia pamięci
Innowacyjna Gospodarka Promental
Copyright by Promental Sp. z o.o.
projektowanie stron WebdesignArt