Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności. Zamknij okno

Pomoc
|
Zaloguj się
|
Zarejestruj się
ZMIERZ SIĘ Z INNYMI

Podziel się linkiem

Długość życia a ocena naszego stanu zdrowia.


Mawia się, że nasze nastawienie ma wpływ na nasze życie. Doradzamy innym: "myśl pozytywnie, a wszystko się ułoży!", a także w przypadkach, gdy ktoś wyraża pesymistyczne myśli i swoje obawy: "uważaj bo wykraczesz!".  Z jednej strony takie myślenie wydaje się śmieszne i kojarzy się z zabobonami... Ale może jednak w tych przesądach istnieje jakieś ziarenko prawdy? Co na ten temat mówią badania naukowe i statystyka?


Także tematem, który nurtuje chyba każdego człowieka, jest to ile będziemy żyli, kiedy i w jakich okolicznościach nadejdzie śmierć. Temat ten jest dość kontrowersyjny i często sami uciekamy przed myślami dotyczącymi tej kwestii. Jednak już Freud wspominał o popędzie destrukcji i śmierci - tanatos.

Mawia się, że w życiu pewne są jedynie podatki i śmierć. Niby można to potraktować jako dowcip, jednak przy głębszym przemyśleniu każdy z nas przecież panicznie boi się śmierci, nawet jeśli nie mówi (a może nie jest w stanie mówić?) o tym otwarcie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu zaczęli się zastanawiać nad tym tematem. Postanowili przeprowadzić badanie dotyczące tego, czy sposób, w jaki myślimy o swoim stanie zdrowia, może mieć wpływ na jego faktyczny stan...


Badania.

Poproszono uczestników badania o określenie swojego stanu zdrowia na pięciostopniowej skali - od doskonałego do bardzo złego. Trzeba pamiętać, że przy pytaniach tego typu tak naprawdę odpowiedź również wiążę się z określeniem prawdopodobieństwa naszej śmierci. Oczywiście zadanie pytania dotyczącego konkretnie tego aspektu mija się z celem, ponieważ jak dobrze wiadomo, ten temat wywołuje w nas silny niepokój i dyskomfort psychiczny, a ludzie chcą o tym (o ile to możliwe) po prostu zapomnieć.

Okazało się, że pesymistyczna ocena swojego stanu zdrowia może się wiązać z faktycznym zwiększonym ryzykiem choroby, czy nawet śmierci u tych osób, co wydawałoby się całkiem logiczne w tej sytuacji. Jednak w badaniach korelacyjnych wykazano, że czynniki takie jak niezdrowy tryb życia, czy realne problemy zdrowotne nie wpływają na tę zależność na tyle, by uznać ją za nieistotną.

W badaniach stwierdzono, że mężczyźni, którzy oceniali swój stan zdrowia jako "bardzo zły" (w przeciwieństwie do tych którzy zaznaczyli odpowiedź "doskonały") byli ponad trzykrotnie bardziej narażeni na śmierć od ich rówieśników! U kobiet różnica była nieco mniejsza, jednak nie zmienia to faktu, że te uczestniczki badania które bardzo negatywnie opisywały swój stan zdrowia były dwukrotnie bardziej narażone na zgon, niż ich równolatki z optymistycznym podejściem do własnego zdrowia!


Wnioski.

Okazało się, że nawet czynniki ryzyka, takie jak palenia papierosów, nadużywanie alkoholu, wysokie ciśnienie krwi, czy też poziom wykształcenia, spożywane leki, albo stan cywilny nie zmienia tego, że nasze przekonania mają wpływ na przyszły nasz stan zdrowia.

Co to może dla nas oznaczać? Po pierwsze możemy ten fakt tłumaczyć tzw. efektem placebo. Po drugie, jeśli chcemy wyciągnąć wnioski z powyższych badań, należy nieco zmienić nasze myślenie na temat sposobu leczenia pacjentów. Okazuje się, że równie ważne jak leczenie fizyczne chorych jest postaranie się o ich komfort psychiczny. 

Nie od dziś wiadomo, że czynniki psychologiczne jak na przykład stres, mogą mieć wpływ na nasze zdrowie fizyczne. Dlatego lekarze powinni nie tylko patrzeć na człowieka, jako zespół organów, które potrzebują naprawy (jak np. patrzy na samochód mechanik), ale raczej postarać się potraktować człowieka holistycznie, jako jedną całość. To może mieć duże znaczenia dla zdrowia, nie tylko psychicznego, pacjenta!


Źródło:
"Tell Me How You Are, and I Know How Long You Will Live"
http://www.sciencedaily.com/releases/2012/02/120209172818.htm
 
Tekst został udostępniony za pośrednictwem portalu brainfit.pl 
"Długość życia a ocena naszego stanu zdrowia."

O nas

O projekcie Blog Gry ANDROID Kontakt Dla mediów Działanie pamięci Koncentracja uwagi Rozumowanie logiczne Orientacja w przestrzenni Polityka prywatności

Dlaczego warto

Testy Ćwiczenia Regulamin Brainfit.pl
Facebook Twitter Google + Nasza Klasa Blip Goldenline Youtube
rozpocznij Trening

Działanie mózgu

Zdrowie ADHD Dysleksja Choroba Alzheimera Deficyty pamięci Udar mózgu Ćwiczenia mózgu

Ćwiczenia mózgu

Trening pamięci Trening umysłu Ćwiczenia logiczne Gry umysłowe Gry dla mózgu Trening mózgu Trening uwagi Ćwiczenia pamięci
Innowacyjna Gospodarka Promental
Copyright by Promental Sp. z o.o.
projektowanie stron WebdesignArt