Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności. Zamknij okno

Pomoc
|
Zaloguj się
|
Zarejestruj się
ZMIERZ SIĘ Z INNYMI

Podziel się linkiem

Ćwiczenie koncentracji a efektywne negocjacje

Utrudnienia w odbiorze opinii osłabiają polityczne podziały, a polityczny radykalizm może w dużym stopniu wynikać z braku koncentracji i pośpiechu, a nie ugruntowanych i przemyślanych poglądów. Jeśli chcesz przekonać do swoich racji adwersarza w internetowej debacie politycznej, używaj niewyraźnego, trudnej w czytaniu czcionki. Im trudniej mu będzie rozczytać co napisałeś, tym ostrożniej będzie się odnosił do Twoich poglądów i postaw.

Dyskutując z oponentami staramy się jak najlepiej wyłożyć nasze racje i przekonać ich, precyzyjnie tłumacząc nasze stanowisko. Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois wykazali, że przynajmniej w debatach pisemnych tak daleko posunięta uprzejmość może nie być korzystna – wygląda na to, że łatwiej przekonać adwersarza gdy ten musi się bardzo namęczyć, zanim nas zrozumie. Naukowcy zaobserwowali, że jeśli czytamy teksty polityczne napisane trudnym do rozczytania fontem, oceniamy je łagodniej i nasze stanowisko wobec ich treści jest bardziej wyważone. Rzadziej wówczas odwołujemy się też do naszych uprzedzeń i niechęci.

Podobno dzieje sie tak dlatego, że trudności w odczytaniu treści znacznie osłabiają tzw. efekt potwierdzenia, czyli naszą skłonność do selekcji głównie tych informacji, które potwierdzają nasze opinie, oczekiwania i wierzenia. Przeglądając tekst pobieżnie, od razu wyłapujemy pasujące do naszych przekonań argumenty, ustalamy czy tekst jest po naszej myśli i wyrabiamy sobie jednoznaczne stanowisko na jego temat. Musząc poświęcić więcej czasu na jego odczytanie, nie możemy zadziałać odruchowo i uważniej analizujemy jego treść. Zaburzenia uwagi (brak koncentracji na czytanym tekście) nie sprzyjają zatem naszej politycznej sprawiedliwości, pchając nas raczej w ramiona ekstremizmu.

Badanych podzielono na dwie grupy, w których znajdowali się zarówno zwolennicy, jak i radykalni przeciwnicy kary śmierci. Każdej z grup przedstawiono do czytania ten sam tekst na temat tej kary, jeden z ich był jednak napisany bardzo nieczytelnie. W grupie czytającej łatwy tekst, badani podzielili sie na dwa przeciwne poglądowo obozy i utwierdzili w swoich przekonaniach. Badani z grupy czytającej pismo nieczytelne, byli o wiele bardziej skłonni do przyjmowania wyważonej postawy, okazywali zrozumienie dla argumentów obu stron i skłaniali się bliżej ideologicznego środka. W innym eksperymencie czytelny lub nieczytelny tekst zawierał informacje o dowodach przeciwko oskarżonemu, a badani mieli przyjąć rolę sędziów. Po odczytaniu trudnego tekstu sędziowie zachowywali sie o wiele łagodniej: kwestionowali swoje wcześniejsze nastawienie do oskarżonego (zarówno pozytywne, jak i negatywne), ostrożniej formułowali sądy.


 

Im łatwiej przychodzi nam wypowiadanie ekstremalnych opinii, tym chętniej to czynimy. Utrudnienia prowadzą raczej do ostudzenia naszego zapału i złagodzenia postaw. Konieczność przebrnięcia przez nieczytelny tekst studziła u badanych nie tylko świeżo uformowane poglądy radykalne, ale nawet te wyznawane od wielu lat. Rzecz w tym, że czytających zmuszono do wolniejszej i ostrożniejszej analizy tekstu niż zwykle. Nieczytelnej czcionki nie da się przeczytać pobieżnie, trzeba rozszyfrować każde słowo, co sprzyja zastanawianiu się nad jego sensem i wzmożeniu uwagi. Aby osiągnąć podobny efekt bez konieczności stosowania nieczytelnej czcionki, można uważniej i wolniej czytać każdy tekst, wnikając w detale. 
 

Możecie sami zrobić eksperyment: wybierzcie dowolną wypowiedź polityka, z którego poglądami zupełnie się nie zgadzacie. Czytając pierwszy raz, szybko, zapewne od razu ocenicie tę wypowiedź negatywnie. Następnie przeczytajcie ją ponownie, powoli, starannie rozważając każde zdanie i do tego wyobraźcie sobie, że wypowiada je wasz ulubiony polityk. Może się okazać, że podziały polityczne, o które opieracie swoje poglądy, są w pewnym stopniu iluzoryczne. Możecie też poprosić znajomego o zaszyfrowanie wybranych informacji politycznych nieczytelnym fontem – po przeczytaniu i wyrobieniu sobie opinii zapytajcie o autora tekstu.

Im częściej będziecie trenować koncentrację, aby nauczyć się szybko i dogłębnie analizować informacje, a nie zapoznawać się z nimi jedynie "po łebkach, tym mniejsza szansa, że przyjmiecie radykalne poglądy. Możliwe, że kluczem do zgody jest spokojna, powolna analiza informacji, nawet ta wymuszona.
 

Źródła: Science Daily / Wikipedia


 

O nas

O projekcie Blog Gry ANDROID Kontakt Dla mediów Działanie pamięci Koncentracja uwagi Rozumowanie logiczne Orientacja w przestrzenni Polityka prywatności

Dlaczego warto

Testy Ćwiczenia Regulamin Brainfit.pl
Facebook Twitter Google + Nasza Klasa Blip Goldenline Youtube
rozpocznij Trening

Działanie mózgu

Zdrowie ADHD Dysleksja Choroba Alzheimera Deficyty pamięci Udar mózgu Ćwiczenia mózgu

Ćwiczenia mózgu

Trening pamięci Trening umysłu Ćwiczenia logiczne Gry umysłowe Gry dla mózgu Trening mózgu Trening uwagi Ćwiczenia pamięci
Innowacyjna Gospodarka Promental
Copyright by Promental Sp. z o.o.
projektowanie stron WebdesignArt